2008 Awards

Hearst small logoHearst National Competition

  • UNC-CH, Intercollegiate Broadcast News Champion
  • Walter Storholt, 1st Place, National Radio Hard News Reporting
  • Walter Storholt, 3rd Place, National Radio Broadcast News Championship
  • Julia Ritchey, 2nd Place, National Radio Features Reporting
  • Adam Rhew, Top 10, Radio Hard News Reporting
  • Jennifer Carpenter, 1st Place, Television Hard News Reporting
  • Mark Olexik, Top 20, Television Feature Reporting

 

Emmy small logoCollege Television Awards

  • “Carolina Week,” 2nd Place, Student Newscast
  • “Carolina Week,” 3rd Place, Student Newscast

 

SPJ small logoSPJ National Competition

  • Jennifer Carpenter, National Winner, TV News Photography, “Davina Jones”
  • Walter Storholt, National Winner, Radio Sports Reporting, “Running Blind”
  • Mark Olexik, National Finalist, TV Breaking News Reporting, “Crane Accident”
  • Mark Olexik, National Finalist, TV Sports Reporting, “Swimmer Story”
  • Adam Rhew, National Finalist, Radio In-Depth Reporting, “Davina Jones Shooting”

 

SPJ small logoSPJ Region 2

  • “Carolina Connection,” 2nd Place, Radio Newscast
  • Walter Storholt, 3rd Place, Radio News Reporting
  • Carla Babb, 3rd Place, Radio Feature
  • Adam Rhew, 1st Place, Radio In-Depth Reporting
  • Walter Storholt, 1st Place, Radio Sports Reporting
  • Mark Olexik, 1st Place, TV Breaking News Reporting
  • Sara Huffman, 2nd Place, TV General News Reporting
  • Erin Franklin, 3rd Place, TV Feature Reporting
  • Jennifer Carpenter, 1st Place, TV In-Depth Reporting
  • Carla Babb, 2nd Place, TV In-Depth Reporting
  • Mark Olexik, 1st Place, TV Sports Reporting
  • Jennifer Carpenter, 1st Place, TV News Photography
  • Brian Allen, 3rd Place, TV Sports Photography

 

NBS small logoNational Broadcasting Society

  • Adam Rhew, National Finalist, Audio News Segment
  • Walter Storholt, 1st Place, Audio News Segment
  • “Carolina Connection,” National Finalist (team), Audio News Program
  • “Carolina Connection,” 1st-Place (team), Audio Magazine Program
  • Walter Storholt, 1st Place, Audio Sports Segment
  • “Carolina Connection,” National Finalist (Walter Storholt), Audio Sports Program
  • Lib Curlee, National Finalist, Video News Package
  • Erin Franklin, 1st Place, Video News Package
  • Sierra Moore, National Finalist, Video News Segment
  • Jennifer Carpenter, 1st Place, Video News Segment
  • Katie Miller, National Finalist, Video Feature Package
  • Jennifer Carpenter, National Finalist, Video Feature Segment
  • Mark Olexik, 1st Place, Video Feature Segment
  • “Carolina Week,” 1st Place (team), Video News Program
    “Carolina Week,” National Finalist (team), Video News Program (two shows chosen)
  • Mark Olexik, 1st Place, Video Sports Segment
  • “Carolina Week,” National Finalist, Video PSA
  • Carolinaweek.org, National Finalist (team), Overall Web site

 

NBS small logoNational Broadcasting Society Region 2

  • Jennifer Carpenter, 1st place, TV News Reporting
  • Walter Storholt, 1st place, Radio News Reporting
  • Carla Babb, 2nd place, Radio News Reporting
  • “Carolina Week,” 1st place, News Program
  • Walter Storholt, 1st place, Sports News Reporting
  • Mark Olexik, 1st place, Sports News Reporting
  • Walter Storholt, 1st place, Sports Program
  • Walter Storholt, 1st place, Sports Play-By-Play Programming
  • Johnathan Oh, 2nd place, TV Program Opener

 

BEA small logoBroadcast Education Association

  • Walter Storholt, Best of the Festival, Radio Reporting
  • Walter Storholt, 1st Place, Radio Sports Reporting
  • Walter Storholt, 1st Place, Radio Hard News Reporting
  • Adam Rhew, 2nd Place, Radio Hard News Reporting
  • Johnathan Oh, 2nd Place, TV Weathercaster

 

CBI small logoCBI National Student Production Awards

  • “Carolina Week,” finalist, Best TV Special Broadcast
  • “Carolina Connection,” finalist, Best Radio Technical Production
  • Jennifer Carpenter, finalist, Best Radio News Reporting
  • Walter Storholt, Best Radio Sports Reporting
  • “Carolina Connection,” finalist, Best Feature Reporting

 

RTNDAC small logoRadio Television News Directors Association of the Carolinas

  • Carla Babb, Catherine Cannon, Cat Fowler and Sierra Moore, 1st Place, Best Student Newscast
  • Erin Franklin, 1st Place, Best Student News Story
  • Jonathan Oh, 1st Place, Best Student Weathercast
  • Mark Olexik, 1st Place, Best Student Sports Story
  • Mark Olexik, 2nd Place, Best Student Sports Story
  • Jennifer Carpenter, 1st Place, Best Student Feature
  • Gervais Hagerty, 1st Place, Best Radio Feature